Trawnik to centralny punkt ogrodu. Pełni podobną funkcję do grubego, gęstego dywanu w salonie. To miejsce relaksu, zabaw i konktaktu z naturą. Gęsta, zielona połać zdecydowanie przyciąga wzrok i jest pożądana w ogrodzie, ponieważ koi i wycisza.

Bujna trawa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i opieki. W Ogrody Nowiccy świadczymy usługę wertykulacji trawnika, która polega na nacinaniu darni metalowymi ostrzami. Zabieg ten ma korzystny wpływ na drenaż i napowietrzenie gleby.

wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika – kiedy jest zalecana?

 

Jeżeli zauważyłeś, że trawa w Twoim ogrodzie jest w słabej kondycji, jej kolor stracił intensywność i nie pojawiają się nowe źdźbła, może to oznaczać, że należy przeprowadzić wertykulację.

 

Objawem, który powinien przykuć naszą uwagę jest też przede wszystkim sytuacja, kiedy woda po deszczu nie wsiąka w grunt, tworząc kałuże na trawniku.

 

Dlaczego wertykulacja jest tak ważna?

 

Zabieg ten zaleca się wykonywać z kilku powodów. Po pierwsze, zapewnia on glebie lepszy dostęp do zasobów takich jak woda, światło słoneczne i powietrze. Po drugie, pozwala on na oczyszczenie trawnika z obumarłych roślin, liści i gałęzi, które mogą znajdować się w najniższych warstwach trawnika.

 

Sztuka ogrodnicza mówi, że wertykulacja trawnika po zimie to najlepsze rozwiązanie. Zabieg ten można przeprowadzić również jesienią.

 

 

Nasze cele

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest zabieg wertykulacji trawnika. Uważamy, że zabieg ten powinien być:

 

precyzyjny – podczas pracy dokładnie nacinamy grań przy użyciu profesjonalnego sprzętu

higieniczny – po wykonaniu nacięć, dokładnie oczyszczamy trawnik z liści, obumarłych roślin i innych resztek

regularny – naszym Klientom rekomendujemy wykonywanie wertykulacji przynajmniej raz w roku, aby trawnik nie został odcięty od składników odżywczych

terminowy – zbyt późna lub zbyt wczesna wertykulacja może uszkodzić korzenie trawnika, dlatego tak ważne jest aby przeprowadzić ją w odpowiednim momencie

 

Wertykulacja trawnika przed i po – czego możesz się spodziewać?

 

Trawnik po wertykulacji odżywa, ponieważ dostaje dostęp do większej ilości składników odżywczych. Ponadto nacinanie grani sprawia, że trawa jest pobudzona do wzrostu. Pojawiają się więc nowe źdźbła, równomiernie pokrywając cały teren.

Zainteresowany usługą? Napisz do nas przez poniższy formularz kontaktowy!

  Informujemy, że administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest firma F.H.U Tatiana Walkiewicz Nowicka z siedzibą w Toruniu przy ulicy Świętego Andrzeja Boboli 19/17. Pełny obowiązek informacyjny oraz treść Polityki Prywatności dostępny jest pod adresem: https://ogrody-nowiccy.pl/polityka-prywatnosci/


  Sekcja FAQ

   

  Ile kosztuje wertykulacja trawnika?

   

  Koszt usługi może być różny w zależności od wielkości ogrodu i ukształtowania terenu. Nasi specjaliści przed wykonaniem usługi przeprowadzają rozpoznanie w celu określenia przybliżonego kosztu usługi. Najczęściej cena wertykulacji trawnika wynosi około 2zł/m2.

   

  Co z trawnikiem po wertykulacji?

   

  Po wertykulacji należy obficie podlać trawnik i dać mu czas na regenerację. Po upływie 7 dni można już korzystać z nawozów i innych odżywek. Warto też rozważyć napowietrzenie trawnika poprzez zabieg aeracji.

   

  Najpierw koszenie czy wertykulacja?

   

  Wertykulacja powinna być poprzedzona dokładnym koszeniem trawnika.

   

  Wertykulacja – jak głęboko nacinać?

   

  Nacięcia wykonane przez wertykulator powinny wynosić od 5 mm do 15 mm.